راهنمای تغذیه در اطفال مبتلا به بیماریهای مادرزادی قلبی

تهیه وتنظیم :بخش تغذیه

بیماری های مادر زادی قلب به علت نقص در تشکیل ساختمان قلب ویا عروق آن ،در دوره جنینی ایجاد می شود. از هر 1000نوزادی که متولد می شود 8نفر مبتلا به بیماری مادر زادی قلب می باشد باشدکودکان مبتلا به بیماری قلبی به دلایل مختلف دچار تاخیر در رشد وسوءتغذیه می گردند .
یکی از دلایل بروز سوء تغذیه ، کاهش تمایل  به مصرف مواد غذایی به دلیل بی اشتهایی وخستگی زودرس ضمن تغذیه می باشد .

تغذیه در شیر خواران

به دلیل نیاز بالای این کودکان حتی کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند نیاز به تغذیه مکمل هم دارند شیر مادر همواره بهترین غذا برای شیرخوار شماست حتی اگر مبتلا به نارسایی قلبی وبیماریهای مادر زادی قلبی باشد زیرا هنگام تغذیه با شیر مادر ، شیرخوار انرژی کمتری صرف می کند ودیرتر خسته می شود. از طرفی رابطه عاطفی بین مادروفرزند ایجاد می کند ودیگر اینکه شیر مادر حاوی آنتی بادی های فراوانی است که سیستم ایمنی بدن شیرخوار را تقویت می کند.
کودک شما باید هر 3-2 ساعت یکبار شیر بنوشد. ممکن است شیرخواری در خواب تمایل به شیر خوردن نداشته باشد در این حالت با تحریک ظریف کف پا ویا نوازش گونه ،کودک را ترغیب به شیر خوردن نماییم .اگر کودکی نمی تواند برای بیان گرسنگی خود گریه کند به علائمی مانند مکیدن دستها ، باز کردن چشمها وحرکت دهان وبدن که نشانگر گرسنگی است توجه داشته باشید .

گاهی اوقات لازم است برای افزایش کالری دریافتی از شیر مادر،آن را دوشیده و با شیر خشک مخلوط کرده وسپس به کودک داده شود. بدین منظور بهتر است نصف پیمانه شیر خشک به 120سی سی از شیر مادر اضافه شود .

تغذیه تکمیلی:

غذای اصلی کودک تا یکسالگی شیر است ولی بعد از 6 ماهگی می بایست به تدریج غذای جامد برای کودک شروع شود. ولی باید حتما تا دوسالگی به شیر دادن کودک خود ادامه دهید.

گاهی اوقات والدین تصور می کنند که می بایست رژیم غذایی کودک آنها بدون چربی باشد همانند توصیه هایی که در مورد بزرگسالان مبتلا به بیماریهای قلبی صورت می گیرد اما در حقیقت این تصور نادرست است وکودکان به ویژه در سن زیر 2 سال نیاز فراوانی به چربی دارند تا انرژی مورد نیازرشد آنها را تامین کند .از آنجائیکه این کودکان اشتهای کمی دارند غذاهای پر کالری ومیان وعده های پر چربی نقش مهمی در تامین انرژی مورد نیاز آنها خواهد داشت بنابر این چربی غذایی آنها را محدود نکنید مخصوصا در دو سال اول زندگی حتی مصرف شیر های کم چرب وبدون چربی برای کودکان توصیه نمی شود .

نمونه یک برنامه غذایی برای اطفال بالای یکسال

صبحانه :یک لیوان شیر پر چرب یک برش نان 30 گرم پنیر خامه ای یا 4 قاشق غذا خوری کره بادام زمینی یا 30گرم خامه شکلاتی یا 1عدد تخم مرغ ویک عدد کره 10گرمی یا 20گرم کره همراه با مربا یا 30گرم خامه

یا یک لیوان برشتوک همراه با یک لیوان شیر پر چرب

ساعت 10 : یک عدد میوه ترجیحا موز یا پر تقال

از دادن آب میوه به کودک خودداری شود زیرا اشتهای کودک را از بین می برد

ساعت 12 :5 قاشق برنج همراه با 10گرم کره 30گرم گوشت (قرمز یا سفید ) یک لیوان ماست پر چرب یک کاسه سوپ سبزیجات حاوی یک قاشق مربا خوری روغن کانولا پوره سیب زمینی دارای کره وشیر

ساعت 4 :یک کاسه عدسی یا شیر برنج

ساعت 6: یک عدد میوه

ساعت8 :5 قاشق برنج 30گرم گوشت یک لیوان ماست پر چرب یک کاسه سوپ همراه با یک قاشق مربا خوری روغن کانولا

آخر شب :یک لیوان شیر پر چرب


   

مشاوران تغذیه بیمارستان قلب شهید رجایی آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند

 

تلفن:23922399-021      پست الکترونیکی 

 

nutrition@rhc.ac.ir